To, jak jsme dobří, leží uvnitř, ne vně !

Pár situací v mém životě, mě donutilo zamyslet se nad tématem: Jakou máme vlastně hodnotu, jak moc jsme dobří….Kdo, to vlastně všechno určuje ????….Kdo má přesné schéma, kde jsme dobří v tom, co děláme a kde už jsem špatní….?

Příkladem tohoto zamyšlení je jedna z typických konverzací v mé třídě, kdy zpěvačka říká: “ Já bych to ráda zazpívala jako ty, ale já nejsem tak dobrá zpěvačka“… Odpovídám: „Jsi skvělá zpěvačka, nezpívej to, jako já, ale zpívej to jako ty“!…Ta úžasná, talentovaná holka, je přesvědčená o tom, že nemůže zpívat dobře, protože není „TAK DOBRÁ“ jako já 🙂 :-)…Jak přišla na to, že jsem dobrá…?

A co to vůbec znamená, být dobrá zpěvačka ?….Máme to mít napsané na čele ?….POZOR, JSEM DOBRÁ ZPĚVAČKA !.…Nebo nám to někdo URČÍ, například doložením nějakého diplomu….?…Nebo je to vždy domněnka určitého člověka…???

Je to všechno tak vrtkavé – já si v jedné chvíli říkám, jak jsem to skvěle odzpívala, a najednou přijde kritika, ze všech stran…A opačně – když jsem přesvědčená, že se to nepovedlo – zažívám neskutečný ohlas, jak to bylo super !….

 

A co tím chci říct…?….ŽE TO, JAK JSME DOBŘÍ, NAZÁVISÍ VŮBEC NA ŽÁDNÉM VNĚJŠÍM HODNOCENÍ!….Je to jen naše vnitřní, autentické nastavení !!!!…

 

V něčem tak osobním, jako je zpěv nepotřebujeme být hodnoceni vůbec nikým ! Buď můj hlas a projev posluchače osloví – a ti si budou říkat, jak jsem dobrá, nebo neosloví….

 

Pokud budu vystupovat s tím, že jsem dobrá zpěvačka, tak to s největší pravděpodobností tak bude, protože to je mé vnitřní nastavení !….

Mám miliony pochyností o sobě ! O mém zpěvu ! O mém projevu ! A stejně může “ NĚKDO“ říct, nebo si myslet, že jsem skvělá !

Vůbec to ale nemá nic do činění s tím, jak to cítím já !

POKUD POTŘEBUJEME HODNOCENÍ „Z VENKU“….JSEM ZÁVISLÍ NA KOMENTÁŘÍCH, JAK NĚKDO ŘÍKÁ JACÍ JSME – JE TO ŠPATNĚ !!!

 

Z venku můžete příjímat informace typu LÍBÍ / NELÍBÍ….BERU/NEBERU….

 

ALE „TA HODNOTA“/TO JAK JSME DOBŘÍ – TA LEŽÍ UVNITŘ !…Uvnitř nás….

 

Zdraví vás SKVĚLÁ ZPĚVAČKA :-),

 

JANA

 

 

 

 

 

 

 

 

Zpěvačka, lektorka " INTUITIVNÍHO ZPĚVU", hlasová koučka. Milovnice lidského hlasu a velká podporovatelka zpívání. Autorka: - knihy " Když mlčí hlas a zpívá ticho" - "hlasových programů" Odemkni svůj hlas", Zpívání jako léčivá terapie - muzikálu metodou "imper impro" Více o mně si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.